Wydarzenia

Jak zadbać o grilla gazowego – najważniejsze zasady czyszczenia i konserwacji grilla.

23-07-2020

Zasada numer 1  – wyczyść grilla po grillowaniu, nie odkładaj tego na kolejny dzień. Dodatkowe 30 min po zakończonym grillowaniu to niewielki angaż czasowy, a wiele zmienia, kiedy następnym razem chcesz grillować, a twój już jest w pełni gotowy do pracy.

Czy wiesz jakie to uczucie, kiedy podchodzisz do swojego grilla i masz wielką chęć przygotować coś pysznego na szybko –  a tu niespodzianka… Grill stoi zapomniany od ostatniego grillowania i niestety nie jest gotowy do pracy☹ No i w ten sposób plan szybkiego grilla niestety się nie dojdzie do skutku. Dlatego , aby uniknąć rozczarowań warto wyczyścić swojego grilla po zakończonym grillowaniu. Nie zajmuje to wiele czasu, szczególnie kiedy grill jest jeszcze rozgrzany. Grilla gazowego Broil King bardzo skutecznie, sprawnie i szybko czyścimy poprzez wypalanie. Ustawiamy pokrętła w pozycji POWER ZONE, zamykamy klapę i wygrzewamy grilla do maksymalnej temperatury. Kiedy grill osiągnie wysoką temperaturę tłuszcz, resztki pokarmów zaczynają się wypalać, a z grilla unosi się siwy dym. Poczekajmy do czasu, aż grill nie skończy dymić. Otwórzmy klapę – jeśli na rusztach pojawił się siwy popiół to znak, ze nasz grill jest dobrze wypalony. Odczekajmy kilka minut aż grill ostygnie, warto teraz otworzyć klapę, aby szybciej się przestudził.  Teraz wystarczy szczotka, skrobak oraz uchwyt uniwersalny, aby wyczyścić spopielone resztki z rusztów i piekarnika. Warto także wyczyścić aromatyzery, a powstały popiół usunąć za pomocą szczotki i szufelki, lub odkurzacza do popiołu. Kiedy dostaniesz się na dno piekarnika pamiętaj o skontrolowaniu rynny ociekowej na tłuszcz oraz miseczki na tłuszcz. Aby nie tracić za bardzo czasu na myciu tych elementów i nie wprowadzać do rur kanalizacyjnych dużej ilości tłuszczu podczas mycia rynny, warto najpierw wytrzeć rynnę i tackę ręcznikiem papierowym , aby usunąć grubą warstwę tłuszczu i wypalonych resztek.

Warto także dobrze wyczyścić grilla z zewnątrz. Grilla możesz umyć wodą i płynem do zmywania naczyń. Na zewnątrz grilla również osiadają opary z grillowania, które opiekają się od wysokiej temperatury. Kiedy rzadko myjemy grilla z zewnątrz osiadłe na klapie tłuste i zakurzone opary będą się spiekać podczas grillowania. Może okazać się , że na klepie napotkasz rude kropki, do złudzenia przypominające korozję. Nic się nie martw, wystarczy że dobrze wyczyścisz powstały osad i grill będzie jak nowy 😊

Szczegółową instrukcja czyszczenia grilla po grillowaniu znajdziesz w linku poniżej.

https://www.broilking.pl/blog/konserwacja-i-czyszczenie-grilla-gazowego

Polecamy także płyny i mleczka do czyszczenia i konserwacji grilla.

 

Preparat do czyszczenia grilla #62381

Preparat do czyszczenia grilla, który usuwa tłuszcz i zabrudzenia z wewnętrznych oraz zewnętrznych elementów grilla. Idealny do czyszczenia zarówno rusztów jak i elementów wykonanych z odlewu aluminium. Posiada spryskiwacz bez aerozolu, z łatwością usuwa przebarwienia z dymu, tłuste plamy i marynaty.  Duże opakowanie o pojemności 500 ml wystarczy na wiele czyszczeń. Spryskiwacz bez aerozolu jest bezpieczny w użyciu i dobrze rozprowadza płyn na czyszczonej powierzchni.

Instrukcja czyszczenia:

1) Przed użyciem, upewnij się, że głowica spryskująca ustawiona jest we właściwym kierunku (właściwej pozycji).
2) Spryskaj powierzchnię grilla, którą chcesz wyczyścić. (Zewnętrzna i wewnętrzna strona pokrywy i dna piekarnika, ruszty oraz aromatyzery Flav-R-Wave™)
3) Pozostaw na 10 – 15 minut.
4) Wyczyść powierzchnię suchą szmatką lub szmatką z mikrofibry i spłucz wodą do momentu usunięcia całkowitego preparatu.
Uwaga: Rozgrzana powierzchnia do temperatury 40 – 50 °C zwiększa właściwości czyszczące płynu.
Przed użyciem: Przetestuj preparat na małej, niewidocznej powierzchni grilla, w celu sprawdzenia zgodności z czyszczoną powierzchnią.
Przechowywać zamknięte, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 

 

Płyn czyszcząco – nabłyszczający do stali szlachetnej #62386

Płyn przy pomocy którego, wyczyścisz, nabłyszczysz i zakonserwujesz elementy grilla wykonane ze stali szlachetnej. Duże opakowanie o pojemności 500 ml wystarczy na wiele czyszczeń. Spryskiwacz bez aerozolu jest bezpieczny w użyciu i dobrze rozprowadza płyn na czyszczonej powierzchni.

Instrukcja czyszczenia:
1) Przed użyciem, upewnij się, że głowica spryskująca ustawiona jest we właściwej pozycji.
2) Nanieś płyn na suchą szmatkę i rozprowadź na powierzchni ze stali szlachetnej. Pocieraj szmatką zgodnie z kierunkiem naturalnego walcowania stali szlachetnej.
3) Wyczyść powierzchnię suchą szmatką lub szmatką z mikrofibry, do momentu usunięcia płynu. Przetrzyj szmatką zgodnie z kierunkiem walcowania na stali szlachetnej.
Przed użyciem: Sprawdź płyn na małej, niewidocznej powierzchni grilla, w celu sprawdzenia zgodności z czyszczoną powierzchnią.
Nie stosuj środka na powierzchniach malowanych. Tylko do użycia na elementach zewnętrznych grilla wykonanych ze stali szlachetnej. 

Przechowywać zamknięte, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 

 

Emulsja do czyszczenia elementów zewnętrznych grilla  #62391

Usuń najtwardsze zabrudzenia, zacieki, przebarwienie i zapieczony tłuszcz z zewnętrznych elmentów wykonanych ze stali szlachetnej oraz pokrytych porcelaną (spiekiem ceramicznym). Spraw by grill znów wyglądał jak nowy. Fantastycznie sprawdza się na elementach na których może przypalać się tłuszcz, takich jak górna część panelu sterowania, pokrywa grilla lub półki boczne zaraz przy grillu. Jest to najlepszy sposób na ożywienie Twojego ukochanego grilla gazowego. Emulsja do czyszczenia elementów zewnętrznych grilla, to najmocnieszy środek w naszej ofercie. Duże opakowanie o pojemności 500 ml wystarczy na wiele czyszczeń.

Instrukcja czyszczenia:

1) Umieść emulsję na mokrą gąbkę i poleruj stal szlachetną, do momentu aż pojawią się bąbelki (spienienia).
2) Czystą szmatką zetrzyj (spieniony) roztwór emulsji z wodą. Idealna do tego celu będzie skóra zamszowa lub mikrofibra.

W przypadku cięzkich zabrudzeń pozstaw bąbelki z spienioną emulsją na 5 minut w celu zwiększenia efektywności środka czyszczącego.
Przed użyciem: Sprawdź płyn na małej, niewidocznej powierzchni grilla, w celu sprawdzenia zgodności z czyszczoną powierzchnią.
Nie stosuj środka na powierzchniach malowanych. 

Do stosowania tylko na zewntrznych elementach grilla.

Przechowywać zamknięte, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zasada numer 2 – zaoszczędź czas i zacznij wypalać swojego grilla, kiedy jeszcze jest ciepły po grillowaniu. Zaoszczędzisz czas i zużyjesz mniej gazu na wypalanie resztek.

Ta z pozoru błaha sprawa może zasadniczo zmienić podejście do czyszczenia grilla. Zaoszczędzamy wiele czasu i sporo gazu. Grill po zakończonym grillowaniu długo utrzymuje wysoką temperaturę przy zamkniętej klapie. Dzięki temu wypalanie grilla nie zajmie aż tak dużo czasu, więc mamy podwójne korzyści. Zwykle po grillowaniu poświęcamy czas na sprzątanie stołu, zmywanie, czy porządkowanie po grillowaniu. W tym czasie nasz grill doskonale się wypali, a wyszczotkowanie i wymiecenie spopielonych resztek zajmie zaledwie 5-10 minut.

Zasada numer 3– przed rozpoczęciem wypalania możesz usunąć nadmiar tłuszczu i resztek przy pomocy na przykład ręcznika papierowego. Zaoszczędzisz na czasie wypalania.

To też doskonałe i proste rozwiązanie. Jeśli grillowaliśmy dużo tłustych potraw, lub grillowaliśmy na dużej ilości oleju, w szczególności na żeliwnej płycie zostaje wiele oleju i marynaty. Aby usprawnić sprzątanie i skrócić czas wypalania, warto wytrzeć nadmiar oleju i marynaty z żeliwnej płyty przy pomocy ręcznika papierowego. W ten sposób zaoszczędzamy dobre kilka minut na wypalaniu, co też ma relatywny przekład na zużycie gazu.

Zasada numer 4 – po oczyszczeniu rusztów i płyty przy pomocy szczotki z metalowym włosiem, upewnij się,  że metalowe włosie nie pozostało na rusztach czy płycie żeliwnej.

Jeśli szczotkujemy grilla , ruszty i żeliwną płytę przy pomocy szczotki z metalowym włosiem, pamiętajmy aby sprawdzić czy szczotka nie pozostawiła na tych elementach metalowych włosków. Jest to bardzo ważne, aby usunąć je z rusztów czy płyty, aby metalowe pręciki nie dostały się z jedzeniem do naszego żołądka.

Polecane szczotki do czyszczenia grilla gazowego Broil King.

Zasada numer 5 – pamiętaj o konserwacji olejem roślinnym elementów żeliwnych grilla, zapobiegniesz korodowaniu żeliwa, a olej stworzy nieprzywieralną powłokę rusztów i płyty żeliwnej.

To bardzo ważna czynność, którą warto wykonać kiedy ruszty czy płyta po czyszczeniu są jeszcze ciepłe. Wtedy pory żeliwa są rozszerzone i olej wnika w strukturę żeliwa zabezpieczając go przed korozją oraz tworzy na powierzchni rusztu nieprzywieralną powłokę.

Do tej czynności polecamy rozpylacz do oleju.

Jeśli chodzi o wybór oleju polecamy oleje roślinne z wysoką temperaturą dymienia, np. olej ryżowy lub olej z awokado. Olej ryżowy jest neutralny w smaku, ma neutralny zapach, jest niezbyt drogi i łatwo dostępny. Olej z awokado ma wyższą temperaturę dymienia niż olej ryżowy i ma bogaty orzechowo-słonecznikowy smak i aromat. Pamiętaj, że najzdrowsze są oleje nierafinowane, zachowują więcej aromatu , smaku oraz więcej substancji odżywczych.

Zasada numer 6 – pamiętaj o pokrowcu. Aby twoje starania nie poszły na marne i pięknie wyczyszczony grill dotrwał w idealnej formie do następnego grillowania, warto zakryć go pokrowcem. Pokrowiec zabezpieczy grilla przed kurzem, pyłkami roślin, opadami atmosferycznymi.

W tych kilku punktach mieści się sukces i satysfakcja z użytkowania grilla. Kiedy grill jest czysty i gotowy do pracy możesz szybko zabrać się za kolejne grillowanie. I o to chodzi, aby łamać utarte przekonania, że grillowanie to tylko wcześniej planowana impreza. Dobrze wiesz, ze grillowanie na grillu Broil King może być wielką codzienną przyjemnością, bo szybko, sprawnie i smacznie wyczarujesz pyszne danie z grilla! 😊

Jeśli masz więcej pytań – zapraszamy radomsko, ul. Stodolna 66 – sklep Kominki i Grille.

 

Grill gazowy Signet 390 – omówienie modelu grilla gazowego Broil King

22-07-2020

Coś, co wyróżnia markę Broil King, to bardzo szeroka gama modeli grillów gazowych. Dzięki tak szerokiej ofercie, każdy znajdzie grilla, który spełni jego oczekiwania, zarówno pod względem technicznym, jak również pod względem estetycznym.

Dziś więcej o grillu gazowym Signet 390. Jest to grill średniej wielkości +. Ma dość dużą i wygodną powierzchnię grillowania oraz obudowę ze stali szlachetnej. Jest to grill z systemem PGT – unikatowy system dla większej łatwości obsługi i doskonałego smaku potraw z grilla.

W modelu Signet na jednej z osi są duże, masywne i trwałe koła, a na drugiej osi są małe koła z blokadą.

Grill ten wyposażony jest w 3 palniki główne, palnik kuchenki bocznej oraz palnik obrotowego rożna.

Grill produkowany jest w Kanadzie. Kanadyjczycy są miłośnikami BBQ i doskonale wiedzą, jak dobrze zaprojektować i wyprodukować wysokiej jakości grilla gazowego.

Broil King Polska , jest marką obecną polskim rynku od 20 lat. Dystrybutor zapewnia dostęp do części wymiennych i serwisowych, dlatego nie musisz martwić się o dostęp do części zamiennych, czy serwisowych.

GWARANCJA.

Ten grill objęty jest dożywotnią gwarancją na piekarnik oraz pokrywę piekarnika. O pozostałych okresach gwarancyjnych przeczytasz poniżej. Nie pomijaj ten informacji, okresy gwarancyjne mówią dużo o marce oraz o jakości produktu.

Okres gwarancji na poszczególne podzespoły:

Elementy pokrywy ze stali szlachetnej – Dożywotnia
Piekarnik z odlewu aluminium – Dożywotnia
Ruszty żeliwne – 2 lata
Aromatyzer Flav-R-Wave™ – 3 lata
Palniki Dual-Tube™ – 10 lat
Palnik rożna – 10 lat
Palnik kuchenki bocznej – 2 lata
Pozostałe elementy oraz farba – 2 lata

WYMIARY I PARAMETRY.

Podstawowa specyfikacja dla wszystkich grilli z serii Signet™ 390

 • 3 opatentowane palniki Dual-Tube™ ze stali szlachetnej z 10 letnią gwarancją o łącznej mocy 11.4 kW moc palnika głównego
 • Wymiar rusztów 65 x 38 cm
 • Górny ruszt ze stalowych prętów powlekanych spiekiem ceramicznym ze ścianką z tyłu o rozmarach 60 x 26 cm
 • 2 dwustronne ruszty żeliwne
 • 4 Aromatyzery Flav-R-Wave™ ze stali szlachetnej
 • Zawory Linear-Flow™ zapewniające płynną kontrolę temperatury z pokrętłami 180°Sensi-Touch™
 • Precyzyjny termometr Deluxe Accu-Temp™
 • Elektroniczna zapalarka Sure-Lite™ z podwójnymi elektrodami
 • Piekarnik Therma-Cast™ z odlewu aluminium
 • Składane półki boczne ze stali szlachetnej
 • Szafka z miejscem na 11 kg butlę z gazem
 • Plastikowa podstawa
 • Dwa duże 18 cm kółka odporne na pęknięcia
 • Dwa obrotowe kółka 6,4 cm z możliwością blokady
 • Wykończenia grilla ze stali szlachetnej
 • Elementy grilla pokryte czarną epoksydową farbą proszkową
 • Zestaw rożna obrotowego palnikiem rożna o mocy 4,4 kW, prętem z kolcami oraz silnikiem elektrycznym
 • Kuchenka boczna z palnikiem o mocy 2,7 kW

 

Wymiary grilla:

 • wysokość – 123 cm
 • wysokość z otwartą pokrywą – 149 cm
 • szerokość – 146 cm
 • szerokość z opuszczonymi półkami – 96 cm
 • głębokość – 58 cm
 • głębokość z otwartą pokrywą – 75 cm (pokrywa cofa się 17 cm)

Waga grilla:

 • Signet™ 390 – 54 kg

Wymiary rusztów:

 • głębokość górnej półki – 26 cm
 • szerokość górnej półki –  60 cm
 • głębokość rusztów – 38 cm
 • szerokość rusztów – 65 cm

CO WYRÓŻNIA MODEL SIGNET ?

Kompaktowe wymiary, podwójne drzwiczki szafki na butlę, duże, masywne koła na jednej osi. Elegancka i trwała obudowa ze stali szlachetnej. Obszerne półki boczne ze stali szlachetnej, z wieszakami na akcesoria do grillowania.

Grill kompaktowych wymiarów, z dużą i wygodną powierzchnią do grillowania. Masywne, żeliwne, dwustronne, ruszty , głęboka i wygodna półka górna. Wysoka, wygodna klapa piekarnika z masywnego odlewu z aluminium i stali szlachetnej.

Jest to grill optymalny dla tych, którzy szukają średniej wielkości grilla, który na co dzień spokojnie wystarczy 4 osobowej rodzinie, a podczas spotkań w większym gronie doskonale poradzi sobie z przygotowaniem większej ilości przepysznych dań z grilla.

Kuchenka boczna oraz obrotowy rożen z dedykowanym palnikiem to gwarancja wygody i wszechstronności.

Dzięki dużym, masywnym kołom na jednej z osi jest łatwiejszy do przestawiania, np po trawie, czy kostce brukowej. pamiętaj tylko, aby nie ciągnąć grilla za półki boczne, warto także przed przestawianiem grilla „odchudzić ” jego wnętrze poprzez wyciągnięcie rusztów i aromatyzerów.

Dedykowane akcesoria:

– dwustronna płyta żeliwna – doskonała do warzyw, placków ziemniaczanych, sadzonych jaj, owoców morza, serów pleśniowych itp.

– ruszt z prętów ze stali szlachetnej

Dla grillów gazowych Signet dostępne są dwa typy pokrowców – seria Select oraz Premium. Obydwa pokrowce pasują na grilla z rozłożonymi półkami bocznymi.

Całoroczna ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi to pierwszy krok do zabezpieczenia grilla przed upływającym czasem. Deszcz, śnieg, porywisty wiatr oraz palące słońce mogą przyśpieszać korozję, dlatego pokrowce na grille Broil King® to obowiązkowa pozycja, każdego miłośnika grillowania. Pokrowce dostępne są w różnych rozmiarach, zapewniając idealne dopasowane do Twojego grilla oraz gwarantując właściwą ochronę. Pokrowce na grille gazowe są jednym z najbardziej popularnych, a zarazem najczęściej kupowanych akcesoriów do grilla ogrodowego. Pokrowce Broil King są wytrzymałe, mają wysoką jakość wykonania oraz zapewniają estetyczny wygląd. Możesz je również założyć na grille innych marek, w tym celu sprawdź wielkość pokrowca.

Posiadamy pokrowce na grille dwóch typów:

 1. Seria pokrowców na grille PREMIUM wykonana z odpornego na przepuszczanie wody materiału PVC z wytrzymałej tkaniny poliestrowej 900×900D. Pokrowiec posiada otwory wentylacyjne w celu lepszej cyrkulacji powietrza pod pokrowcem, plastikowe rączki ułatwiające zdejmowanie i zakładanie pokrowca oraz rzepy zabezpieczające pokrowiec przed wiatrem. Grube niebieskie nici nadają pokrowcowi wyglądu oraz wytrzymałości. Dodatkowo pokrowiec posiada wyhawtowane logo Broil King®. To najlepsze zabezpieczenie Twojego grilla w ogrodzie. Pokrowce na grille Premium Broil King objęte są piecio-letnim okresem gwarancyjnym. Powyższy okres gwarancyjny na pokrowce PREMIUM obowiązuje na produkty zakupione w 2018 roku i kolejnych latach.

 1. Seria pokrowców na grille SELECT cechuje się wykonaniem z wytrzymałego materiału PVC z tkaniny poliestrowej 500×300D. Pokrowiec posiada rączki ułatwiające zakładanie i zdejmowanie oraz system zapięć hook-and-loop umożliwiające lepsze dopasowanie pokrowca do grilla. Na pokrowcu nadrukowane jest logo Broil King®. Pokrowce na grille Select Broil King objęte są trzy-letnim okresem gwarancyjnym. Powyższy okres gwarancyjny na pokrowce SELECT obowiązuje na produkty zakupione w 2018 roku i kolejnych latach.

 

 

 

Jeśli masz więcej pytań, chciałbyś zobaczyć grilla na żywo, zapraszamy do nas, Sklep Kominki i Grille Radomsko, ul. Stodolna 66.

Napisz do nas: biuro@kominkikowalski.pl lub zadzwoń 730 522 522, chętnie odpowiemy na twoje pytania 🙂

ABC grillowania na grillu gazowym, czyli co warto wiedzieć zaczynając przygodę z grillem gazowym Broil King.

10-07-2020

Kiedy już wreszcie stałeś się posiadaczem grilla gazowego Broil King i planujesz rozpocząć przygodę z grillowaniem warto zapoznać się z kilkoma kwestiami, pewnie z pozoru błahymi, ale jakże ważnymi i nie zawsze jednoznacznymi.

Pierwsze odpalanie grilla – przygotowanie grilla do grillowania.

Grill gazowy wymaga pierwszego wypalenia oraz przygotowania rusztów do grillowania.

Jest to bardzo ważne, aby nie pomijać tego kroku. Potrzebujesz na to mniej więcej około godziny. Nie planuj pierwszego rozpalania grilla tuż przed przyjściem gości. Pośpiech może spowodować , że nie poświęcisz temu zajęciu zbyt wiele czasu i zrobisz to niedokładnie. Jeśli kupiłeś żeliwną płytę, woka, lub żeliwną patelnię czy brytfannę do żeberek, to dołóż do tej godziny kolejne 30 min. Warto te naczynia przygotować od razu, będziesz mieć to z głowy i będą gotowe do pracy, kiedy tylko będziesz ich potrzebować.

Wypalanie grilla ma na celu usunięcie poprzez wysoką temperaturę wszystkich pozostałości poprodukcyjnych, zarówno jeśli chodzi o piekarnik, klapę , aromatyzery , ruszty czy wspomniane akcesoria. Grill podczas pierwszego wypalenia będzie kopcił jasnym dymem, a kiedy przestanie oznacza to, że proces wypalania się zakończył.

Przed wypalaniem grilla usuń wszystkie elementy ruchome – ruszty, aromatyzery, deflektory stalowe. Te części trzeba umyć wodą z detergentem  i dobrze wysuszyć. Możesz skorzystać z energii ze słońca i wyłożyć te elementy na wyschnięcie w nasłonecznione miejsce.

Pierwszy etap to wypalanie grilla bez rusztów. Kolejny etap to wypalanie rusztów i innych elementów wymiennych czy akcesoriów z żeliwa.

Potem zostaje konserwacja i mamy gotowe.

W szczegółach ten proces opisuje poniższa instrukcja producenta, nie pomija jej, przeczytaj z uwagą i wykonaj wszystkie czynności krok po kroku. Będziesz pewien, że wszystko zrobiłeś jak należy, a twój grill będzie gotowy do pracy 😊

PIERWSZE ODPALENIE GRILLA GAZOWEGO.

Przed pierwszym użyciem grilla należy umyć kilka elementów oraz przepalić urządzenie, w celu pozbycia się zapachów poprodukcyjnych. Poniżej kilka kroków jak zrobić to prawidłowo.

 1. Podłącz butlę z gazem propan lub propan-butan do regulatora dołączonego z grillem. Rekomendujemy butlę z gazem propan, ten gaz jest najczystszy, równomiernie wypala się nawet w niskich temperaturach, nawet kiedy będziesz chciał grillować w trakcie zimy.
 2. Wyciągnij z grilla aromatyzery Flav-R-Wave™ oraz ruszty Flav-R-Cast™
 3. Z grillem bez aromatyzerów Flav-R-Wave™ oraz rusztów Flav-R-Cast™, przekręć jedno z pokręteł następnie wciśnij przycisk zapalarki. PAMIĘTAJ grilla ZAWSZE odpalamy z otwartą pokrywą. Następnie przekręć pozostałe pokrętła i ustaw je w połowie (godzina 6:00) Zamknij grilla i pozostaw go w tej pozycji przez 30 minut.
 4. W trakcie gdy grill się przepala umyj aromatyzery Flav-R-Wave™ oraz ruszty Flav-R-Cast™, używając wody z płynem do mycia naczyń. Następnie spłucz je wodą i wytrzyj do sucha.
 5. Wyłącz dopływ gazu zakręcając zawór na butli i przekręć pokrętła w grillu do pozycji OFF.
 6. Pozostaw grilla do ostygnięcia i włóż aromatyzery Flav-R-Wave™.
 7. Pokryj ruszty Flav-R-Cast™ olejem z wysokim punktem dymienia. Rekomendujemy olej ryżowy, jest niedrogi, łatwo dostępny , ma wysoką temperaturę dymienia i ma netralny dla potraw smak i zapach.
 8.  Odkręć butlę i rozpal grilla. Ustaw pokrętła w połowie (godzina 6:00) i pozostaw urządzenie na 30 minut.

ROZGRZEWANIE GRILLA GAZOWEGO.

 1. Rozgrzej grilla przez 10 minut z pokrętłami ustawionymi na godzinę 9:00, czyli z maksymalną mocą palników.
 2. Wyczyść ruszt przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej i upewnij się, że ze szczotki nie wyłamały się metalowe druciki.
 3. Pokryj ruszt olejem.
 4. Ustaw pożądaną temperaturę.

Uwaga!

NIGDY nie zakrywaj otworów i szczelin w grillu. Nie przykrywaj całej powierzchni rusztu folią aluminiową. Powoduje to przepływ powietrza w grillu i może powodować przegrzanie i zatrucie tlenkiem węgla

Pozycja pokrywy

Położenie pokrywy podczas gotowania jest sprawą osobistą, ale grill gazowy szybciej grilluje, zużywa mniej gazu i kontroluje temperaturę najlepiej przy zamkniętej pokrywie.

Zamknięta pokrywa wpływa również na bogatszy smak i jest wymagana w grillowaniu pośrednim oraz wędzeniu.

MIEJSCE NA GRILLA – OPTYMALNE MIEJSCE DO GRILLOWANIA.

Ważnym aspektem jest także wygodne i optymalne miejsce do postawienia grilla gazowego. Możemy grillować w ogrodzie , w altanie , czy na tarasie. Grilla możemy ustawić w miejscach bez zadaszenia , oraz zadaszonych. Pamiętamy tylko, że nie wolno używać grilla gazowego w pomieszczeniach zamkniętych. Grille gazowe przeznaczone są do użytku na otwartym powietrzu.

Grillowanie pod zadaszeniem to niewątpliwie duża wygoda i możliwość grillowania czy gotowania nawet podczas gorszej aury. Z uwagi na opary i dym ze smażenia i grillowania potraw warto zwrócić uwagę na wysokość zadaszenia, zbyt niskie zadaszenie powoduje pewien dyskomfort dla użytkowników grilla. Lepiej jeśli dach altany czy tarasu jest dość wysoko, pozwoli to na swobodne odejście oparów oraz dymu, oraz zapobiegnie nadmiernemu osadzeniu się oparów na suficie altany.

Grill w ogrodzie nie ma żadnych ograniczeń, pamiętajmy tylko żeby podczas przeprowadzania czy przenoszenia grilla po trawniku czy kostce brukowej nie chwytać za półki i nie ciągnąć z impetem po krzywych nawierzchniach, grozi to wyłamaniem kółek. Łatwiejsze do przestawiania w terenie są modele grilli z dużym kołami na jednej osi.

Kolejną kwestią jest dbałość o podłoże pod grillem i zapobieganie zabrudzeniom powierzchni podłogi.

Na tarasie, czy w altanie doskonałym rozwiązaniem jest mata podłogowa pod grilla. Dzięki niej zapobiegasz zabrudzeniom desek tarasowych , czy płytek.

Pamiętajmy także, że grill podczas pracy generuje wysoką temperaturę. Jest to bardzo istotne, kiedy ustawiamy grilla przy drewnianej ściance. Zaplanujcie odsunięcia grilla na bezpieczną odległość od drewna, aby nie doszło do zapłonu zabudowy drewnianej.

PIERWSZE GRILLOWANIE – ZACZNIJ OD PROSTYCH DAŃ I PRZEPISÓW.

 

Przepis na te szaszłyki znajdziesz tutaj.

 

 

 

 

 

Nawet jeśli grillowałeś już na innym grillu gazowym, lub jeśli po raz pierwszy stajesz do grillowania na grillu gazowym warto wybrać proste menu, aby uniknąć rozczarowań oraz chaosu. Grilla musimy poznać, każdy sprzęt jest inny i warto popracować na nim po raz pierwszy, kiedy mamy więcej czasu, nie ma presji przychodzących gości i presji uszykowania jakiś nietuzinkowych dań.

Przyjrzyj się panelowi do sterowania, zwróć uwagę , w jakiej pozycji jest ustawienie gazu maksimum , pośrednie, oraz ustawienie minimalne. Ten z pozoru oczywisty temat przysparza niektórym trudności.

Pamiętaj, że warzywa i pieczywo grillujemy raczej na minimalnych temperaturach, kiełbasę czy kaszankę na średnich, a steki na wysokich. To w skrócie jeśli chodzi o kwestię zwrócenia uwagi na temperatury grillowania.

Więcej o przepisach , technikach grillowania znajdziesz tutaj.

CZYSZCZENIE GRILLA PO GRILLOWANIU.

Jest to bardzo istotne zagadnienie z wielu powodów.

Pierwszy powód najbardziej oczywisty – czyszczenie grilla to dbałość o sprzęt i jego higienę, dla kontaktu z żywnością. Wysoka temperatura wypalania grilla gazowego gwarantuje oczyszczenie grilla najbardziej skuteczną metodą, poprzez spopielenie pozostałości i tłuszczu. Ta technika jest skuteczna i prosta. Grille gazowe Broil King są tak skonstruowane, że poradzą sobie doskonale z wysoką temperaturą podczas czyszczenia.

Kolejny powód jest również bardzo ważny, chodzi o nasz komfort użytkowania. Zadbajmy o sprzątnięcie grilla w dniu zakończenia grillowania, dzięki temu unikniemy rozczarowania, że kiedy bardzo nam zależy, żeby podejść do grilla i ugrillować coś na szybko, czeka nas najpierw sprzątanie.

Porada praktyczna: jeśli skończyłeś grillowanie, grill jest jeszcze ciepły, warto zacząć wypalanie, aby nie musieć za jakiś czas wygrzewać grilla od niższej temperatury. Dzięki temu oszczędzisz czas oraz gaz.

Kiedy wiemy, że grill jest dobrze wypalony ? Wypalamy grilla na maksymalnym strumieniu gazu, grill osiągnie bardzo wysoką temperaturę, ponad 350 stopni Celsjusza. Wypalamy grilla przy zamkniętej klapie.

Podczas wypalania resztek przez otwory z boku klapy będzie wydobywał się dym. Jeśli grill przestanie dymić, oznacza to że się wypalił. Ważne jest także aby resztki spaliły się aż do białego – siwego popiołu. Będzie to oznaczać, że proces wypalania resztek na grillu zakończył się. Popiół łatwo się usuwa i nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku podczas czyszczenia i wymiatania go szczotką. Szczotkujemy ruszty po częściowym wystudzeniu grilla. Skontroluj czy po czyszczeniu szczotką nie pozostały żadne stalowe włoski. Po wyczyszczeniu rusztów i płyty nie zapominajmy o zakonserwowaniu  ich olejem po obu stronach. Zapobiegnie to rdzewieniu żeliwa, oraz stworzy nieprzywierającą powłokę. Warto konserwować ruszty jak żeliwo jest jeszcze ciepłe, ciepłe żeliwo ma otwarte pory i olej wnika w jego strukturę, dobrze go zabezpieczając. Niższa temperatura nie wypali oleju podczas konserwowania.

TOP 7 - CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA.

 1. Czy muszę wyciągać ruszty przy pierwszym wypalaniu?

Tak, aby w pełni wypalić grilla po pozostałościach produkcyjnych trzeba trzymać się zaleceń instrukcji pierwszego wypalania. Pierwsze wypalenie bez rusztów i aromatyzerów, kolejne po włożeniu rusztów.

 1. Czy mam konserwować aromatyzery po wypalaniu?

Stalowe aromatyzery nie wymagają konserwowania olejem. Pamiętaj natomiast , aby je wypalić i oczyścić z resztek po wypalaniu. Przedłuży to żywotność tych elementów.

 1. Czy mogę zostawić odkręconą butlę z gazem, kiedy skończyłem już grillować?

Po grillowaniu warto zakręcić butlę  w kwestii bezpieczeństwa. Zapobiega to sytuacji przypadkowego ujścia gazu , kiedy nieumyślnie przekręcimy pokrętło.

 1. Czy grill może zostać na deszczu?

Grille Broil King nie boją się deszczu, w szczególności podczas grillowania. Jednak dbając o sprzęt nie zostawiajmy go pod gołym niebem , na dłuższy czas, bez zabezpieczenia przed deszczem i innymi opadami. Polecamy zainwestować w wysokiej jakości pokrowiec, który przedłuży żywotność grilla i pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji przez wiele lat.

 1. Czy lepiej grillować z zamkniętą , czy otwartą klapą?

Grillujesz jak lubisz, jednak zalecamy grillowanie z zamkniętą klapą. Klapa doskonale stabilizuje temperaturę na grillu, zapobiega wychładzaniu potraw, co zasadniczo wpływa na ich smak.

 1. Jaki jest objaw, że kończy się gaz w butli?

Pierwszym objawem może być problem z utrzymaniem lub podniesieniem temperatury na grillu. Wtedy warto sprawdzić ilość gazu w butli.

 1. Podczas wypalania grilla po grillowaniu spod rusztów wydobył się płomień? Co się stało?

Wygląda na to , że często grillujesz? To bardzo dobrze, pamiętaj jednak, żeby lepiej wypalić grilla po grillowaniu. Koniecznie oczyść popiół nagromadzony na dnie grilla oraz na aromatyzerach. Nadmiar popiołu , konserwowanie rusztów świeżym olejem może spowodować, że nagromadzony, zaolejony popiół się zapali podczas kiedy wypalamy grilla w wysokich temperaturach. Często może dojść do zapłonu nagromadzonej sadzy, lub nadmiaru tłuszczu. Unikamy tego problemu dokładniej czyszcząc grilla.

PRAKTYCZNE AKCESORIA DO CZYSZCZENIA GRILLA.

Nie odkrywaj Ameryki, skorzystaj z naszej sugestii. Podczas czyszczenia grilla zawsze miej pod ręką – szczotkę drucianą, uchwyt wielofunkcyjny, zestaw narzędzi do czyszczenia grilla, oraz odkurzacz do popiołu / odkurzacz warsztatowy /. Odkurzaczem szybko i sprawnie wyciągniesz wypalony popiół z grilla. Akcesoria pomogą ci dokładnie oczyścić grilla w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli masz więcej pytań, nie jesteś pewien czy wszystko robisz dobrze, zajrzyj do nas, zapytaj sprzedawcę, chętnie rozwiejemy twoje wątpliwości. Pamiętaj, że nie ma niestosownych pytań, najgorsze pytania to te, których nie zadasz 😊

Nasz sklep Kominki i Grille Radomsko ul. Stodolna 66